Certifikovaný Partner

Alfa testování digitálního nomádství

Digitální nomádi

S polovinou LARX týmu jsme vyrazili zkusit koncept „digitálního nomádství“ do Las Palmas, úžasného města na ostrově Gran Canaria. Šlo o jakési alfa testování možnosti „sbalit firmu a vypadnout“. Láká vás něco takového? Rád se podělím o své zkušenosti a tipy.

 

Zatímco značka Digitální domy reprezentuje zakázková řešení na míru, netajíme se tím, že jako LARX chceme (a pracujeme na tom) poskytovat i vlastní produkty týkající se chytrého bydlení. S tím je spojené cestování po veletrzích, obchodní jednání v zahraničí i nutnost být skutečně pružný a inovativní tým. I proto jsou nám blízké koncepty „minimalistické firmy“ a „digitálního nomádství“.

Rozhodli jsme se vyrazit na 14 dní na 4 000 km vzdálené Kanárské ostrovy. Jelikož v Česku máme rozjeté nějaké „hardware“ projekty, technici tu bohužel museli zůstat a jela „jen“ polovina týmu.

Pozitivní zkušenosti

Rozhodně skvělý firemní benefit, nemyslíte? Minimálně pro mě zajímavější než nějaká finanční prémie nebo čerstvá káva zdarma.

Maspalomas

Myslím, že nás to všechny vytrhlo ze stereotypu a dalo nám pocítit svěží vítr inspirace. Ono stačí vidět život v trochu jiných kolejích a jsem přesvědčen, že vás to donutí přemýšlet o svém životě i věcných problémech trochu jinak. Taková zkušenost je rozhodně motor kreativity a motivace.

Podmínkou však je nepojmout to jako all-inclusive dovolenou, ale skutečně jako krátkodobou změnu místa, kde žijete. Pokud budete bydlet na hotelu v instantní buňce, kde se o vás budou starat lépe, než vaše maminka, a celé dny budete trávit opalováním, poflakováním se po kavárnách či výlety s průvodcem (ideálně ve skupince českých turistů), žádný podobný efekt se nedostaví.

My žili v pronajatém místním bytě s úžasnou terasou. Potkávali sousedy, chodili s nimi ráno (spíš dopoledne, místní chápání času je trochu odlišné) pro pečivo a zásadně si kupovali lokální produkty. Ano, včetně piva, které nás příjemně překvapilo.

Poslouchali jsme místní rádio (co na tom, že jsme nerozuměli ani slovo) a když už vyrazili někam „pařit“, tak někam, kam chodí minimum turistů. Ráno chodili běhat a osvěžit se v moři – kdo tady neběhá nebo jinak nesportuje je „fakt divnej“. To mi bylo hodně sympatické.

Roque Nublo

Půjčili jsem si na několik dní auto a procestovali téměř celý ostrov. Opět zážitek, který ovlivní vaši imaginaci a tvůrčí potenciál. Tenhle ostrov je doslova kontinent v malém. Snad jediné, co tu chybí, je skutečně velká řeka. Ale jinak je tu vše od palem na pláži, přes velkoměsto, travnaté nížiny, listnaté a jehličnaté lesy, kleče, holé vrcholky hor, přehrady, krátery sopek, pouštní duny, jeskyně či dokonce sníh. Dopoledne jste 2 000 m nad mořem a odpoledne se v něm koupete. Prostě paráda.

Potkali jsme také řadu zajímavých zejména IT podnikatelů či freelancerů, například Guru všech volnonožců a popularizátora „nomádské zimy“ v Las Palmas Roberta Vlacha či Jindřicha Fáborského, zakladatele Marketing Festivalu.

Co by mohlo být lepší

Náš byt byl útulný a nabízel víceméně vše, co potřebujete, a za slušnou cenu. Ovšem typicky „kanárským“ stylem. Polovina věcí nefungovala, druhá byla absolutně neudržovaná. A myslím, že pokud přijedeme na stejné místo za dva roky, vše bude ve stejném stavu.

Tady nikdo nic moc neřeší. Občas vás fascinuje, co je možné postavit a žít v tom, aniž by se to zřítilo. Centimetrové mezery v rámu okna? Proč ne, vždyť tu je teplo. No s topnými fóliemi a inteligentním řízením spotřeby bychom zde asi moc nepochodili. A jestli vám přijde doprava v Českých Budějovicích šílená, nevíte nic.

Las Palmas de Gran Canaria

Internet, to byla asi největší bolístka. Čtyři cloudově orientovaní lidé na jedné místní wifině – to drhlo. A s úrovní zdejších služeb zařídit si záložní zdroj v podobě LTE routeru s místní simkartou byl také zážitek.

Hlavní problém ale podle mě byl především ten, že to celé bylo moc krátké a moc „poprvé“. Adaptovat se na odlišný životní styl a začít skutečně fungovat v efektivnějším režimu než „polodovolená“ chce nějaký čas. Musíte si umět nastavit určité „procesy“ ohledně vaření, nakupování, spánkového režimu, „pracovní doby“ a údržby domácnosti obecně. Což pro čtyři chlapi není úplně snadné.

Digitální nomádi

Jsem přesvědčen, že co se týče nákladů na jídlo a podobně lze v Las Palmas de Gran Canaria fungovat se stejnými ne-li nižšími náklady jako v Česku. Chce to ale od začátku zavést určitá opatření, což úplně nevyšlo.

Suma sumárum skvělá zkušenost. Co se týče zážitků a získané energie, překonalo to moje představy. Ohledně produktivity máme ještě co zlepšovat, ale vidím reálně možnost fungovat na dálku dokonce efektivněji než z Česka.

Ondřej Brynych
Content developer, on-line marketér

Fotogalerie:

O nás

Technologická společnost LARX se zabývá instalací systému elektrického vytápění, efektivním řízením vytápění, sledováním spotřeby energie a automatizací

Loxone certifikovaný partner LARX s.r.o.
Zakladatel společnosti

Ing. Radek Bartuška

Kontakty

LARX s.r.o.
Lipová 1789/9
370 05 České Budějovice

LARX s.r.o. - Pražská kancelář
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

IČ: 02916428. Spisová značka: C 285152 vedená u Městského soudu v Praze. Bankovní spojení: 2500582499/2010
LARX s.r.o. - Jihočeský vědeckotechnický park

Nechte si od nás zavolat zpět

×
Zajímá Vás Loxone?

Zajímají vás chytré technologie?

Dostávejte zdarma zajímavé tipy a čerstvé novinky ze světa Loxone a dalších technologí e‑mailem.

×
Chcete vidět Loxone v akci?

Chcete vidět chytrou domácnost v akci?

 

Připravili jsme pro Vás nový Loxone showroom v Jihočeském vědeckotechnickém parku. Rádi vám vše předvedeme. Pošlete nám kontakt (e‑mail nebo telefon) a my se vám ozveme.

Loxone showroom v Jihočeském vědeckotechnickém parku v Českých Budějovicích

×