Certifikovaný Partner

Měření veličin pro jadernou elektrárnu Temelín

Kromě inteligentních elektroinstalací se v naší firmě LARX s.r.o. věnujeme také speciálním projektům šitým přesně na míru zákazníka. Jedná se například o měření, monitorování nebo ovládání, kde lze originálním způsobem využít všechny možnosti chytrých zařízení – v tomto případě Loxone Miniserveru.

Zadavatelem projektu byla společnost Stamiva, spol. s.r.o., která pro jadernou elektrárnu Temelín provádí údržbu potrubí přivádějícího vodu z nádrže Hněvkovice. Jedná se o technologicky náročný proces – potrubí je odkryto a je do něj dočasně vyříznutý otvor pro vstup řemeslníků. Ti potrubí zevnitř natírají a ošetřují. Vnitřní prostředí je proto potřeba monitorovat jednak z důvodu bezpečnosti a také kvůli technologickým postupům nátěrů.

Larx, klient Stamiva, měřící kufr

Po důkladném vyhodnocení situace jsme společně se zadavatelem našli řešení. Centrální jednotku jsme umístili do odolného kufru, aby se dala přenášet mezi výkopy. Skrz voděodolné RJ-45 konektory z kufru pak vychází přes deset metrů dlouhé kabely s jednotlivými senzory. Měřily se tyto hodnoty: relativní vlhkost, teplota, povrchová teplota potrubí a výbušnost a pro snadnou kontrolu se zaznamenávala i GPS pozice. Měřící kufr nyní slouží svému účelu, na přání zadavatele ho budeme rozšiřovat o senzor koncentrace plynů (kyslíku).

Meter

Velkou výzvou byla absence přívodu elektřiny. Ale i takto je možné Loxone Miniserver provozovat. Kufr jsme navrhli, aby byl schopen bezproblémově fungovat na baterii. Obsahuje autobaterii 12V, která napájí všechny přístroje a senzory, a po vyladění spotřeby energie jsme dosáhli výdrže kolem jednoho měsíce.

Protože měřící kufr byl navržen, aby zajistil především bezpečnost, zjištěné hodnoty musí být trvale dostupné a vyhodnocované. Toho jsme docílili integrací routeru s 3G modemem. Všechny veličiny jsou Loxone Miniserverem v daných intervalech posílány na server a klient má k nim přístup kdykoliv přes webové rozhraní i mobilní aplikaci. Může si zobrazit aktuální hodnoty nebo historii a tu filtrovat. Protože v LARX s.r.o. se zabýváme také tvorbou webu, rozhraní bylo speciálně vytvořené pro tento projekt, je variabilní, responzivní, přizpůsobí se ať už mobilu, tabletu nebo počítači.

Larx, klient Stamiva, měřící kufr

Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout jak již zmiňovaný Loxone Miniserver a router s 3G modemem, tak i zařízení Loxone 1-Wire Extension. To umožňuje jednoduché připojení širokého výběru senzorů, například čidla teploty, vlhkosti a podobně. Speciální záležitostí bylo připojení GPS modulu, který komunikuje přes sběrnici RS-485. Pro tyto případy Loxone vyrábí konverzní modul, který se stejně jako Loxone Miniserver instaluje na DIN lištu a významně rozšiřuje škálu zařízení propojitelných se systémem Loxone, například klimatizační systémy.

Tento projekt ukazuje, že technologie Loxone se dá použít nejen na inteligentní instalace, ale i jako komplexní centrální jednotka pro účely měření a regulace. V naší firmě LARX s.r.o. za pomoci technologií, zkušeností a osobního přístupu vždy najdeme to správné řešení pro každého zákazníka.

O nás

Technologická společnost LARX se zabývá instalací systému elektrického vytápění, efektivním řízením vytápění, sledováním spotřeby energie a automatizací

Loxone certifikovaný partner LARX s.r.o.
Zakladatel společnosti

Ing. Radek Bartuška

Kontakty

LARX s.r.o.
Lipová 1789/9
370 05 České Budějovice

LARX s.r.o. - Pražská kancelář
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

IČ: 02916428. Spisová značka: C 285152 vedená u Městského soudu v Praze. Bankovní spojení: 2500582499/2010
LARX s.r.o. - Jihočeský vědeckotechnický park
[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]
×
Zajímá Vás Loxone?

Zajímají vás chytré technologie?

Dostávejte zdarma zajímavé tipy a čerstvé novinky ze světa Loxone a dalších technologí e‑mailem.

×
Chcete vidět Loxone v akci?

Chcete vidět chytrou domácnost v akci?

 

Připravili jsme pro Vás nový Loxone showroom v Jihočeském vědeckotechnickém parku. Rádi vám vše předvedeme. Pošlete nám kontakt (e‑mail nebo telefon) a my se vám ozveme.

Loxone showroom v Jihočeském vědeckotechnickém parku v Českých Budějovicích

[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]
×